FIRAT KALKANI CAN HALATI OLDU

18 Nisan 2017 14:22 Prof. Dr.Celalettin YAVUZ
Okunma
1812
FIRAT KALKANI CAN HALATI OLDU

Prof. Dr. CelalettinYavuz: FIRAT KALKANI CAN HALATI OLDU

EVİN GÖKTAŞ

DEVLET - Prof.Dr. Celâlettin Yavuz; "Fırat Kalkanı Harekâtı, Suriye politikasında adeta tutunduğumuz can halatı oldu." dedi.

Yavuz, Türk Ocakları Genel Merkezinde "Suriye'nin Geleceği ve Suriye Türkleri" konusunda konferans verdi. Yavuz, kendisininde bir Türk Ocaklı olduğunu hatırlatarak yuvasında yeniden bulunmaktan dolayı mutluluk duyduğunu ifade etti.

Suriye ile ilgili yazdığı kitaplardan dolayı adının“Suriyeci”ye çıktığını kaydeden Yavuz, Dr. Serdar Erdurmaz ile birlikte yazdıkları “Arap Baharı ve Suriye” isimli kitabına da değindi. 

SURİYE'Yİ YENİDEN İNŞA ETMEK GEREKİR

Prof. Dr. Celâlettin Yavuz, Suriye Savaşı’nda insan kayıplarının ve göçlerin yüksek rakamlara ulaştığını ifade ederken mücadelenin devam ettiği şehirlerin harap olduğuna, ülkede eğitim ve sağlık alt yapılarının çökmüş olduğuna dikkat çekti.

“Suriye için bir gelecek düşünüldüğünde neredeyse en baştan bir ülke kurmak gerekiyor.” diyen Yavuz, İsrail, Ürdün, Irak, İran, Rusya ve ABD gibi ülkelerin de Suriye’ye yönelik politikalarından bahsetti.

Yavuz, Rusya’nın Esad rejimine zaten mühimmat verdiğini fakat Eylül 2015’ten beri hava desteği de sağladığını belirtti.

ABD’nin Suriye politikasının dalgalanmaya sahip olduğunu söyleyen Yavuz, ABD’nin ne yapmak istediğinin belli olmadığını, IŞİD’e karşıymış gibi göründüğünü ama bundan çıkarının ne olduğunun bilinmediğini ifade etti.

Yavuz, Trump’ın ABD Başkanı olarak göreve gelişinin bazı ilginç taraflarına değindi ve ABD’nin Rusya ile uzlaşma durumunda dahi bölgeden çekilmeyeceğini söyledi.

TÜRKİYE IŞİD'İ DESTEKLEMEDİ

Yavuz, Türkiye’nin baştan beri B planı eksikliğine dikkat çekerek, “Ne olursa olsun, yeter ki Esad gitsin” mantığıyla hareket edilmesini eleştirdi ve Esad’ın Arap Baharı’ndan önce de diktatör olduğunu ifade etti.Türkiye’nin IŞİD’e silah yardımı iddialarına itimat etmediğini söyleyen Yavuz,bu iddianın başta Türk devlet felsefesine aykırı olduğunu vurguladı.

Suriye Savaşı’nın özgünlüğünden bahseden Yavuz “Ne vesayet savaşı ne de iç savaş diyebiliyoruz.” dedi. Yavuz, Özgür Suriye Ordusu’ndan ve içindeki sekiz, dokuz gruptan bahsetti.

Fırat Kalkanı Harekâtı’na değinen Yavuz,  Fırat Kalkanı Harekâtı’nı tek başına Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yapmadığını söyledi.

Yavuz, Özgür Suriye Ordusu’nun çok dağınık olduğunu, düzenli bir ordu olmadığının altını çizerken, yeni bir sürece girildiğini ve Esad rejimiyle anlaşma sağlandığı takdirde muhaliflerin durumunun ne olacağının belirsiz olduğunu ifade etti.

Türkiye’nin en başından IŞİD’e karşı önlemler alabileceğini,çok daha farklı yöntemlerle mücadele edilebileceğini anlatan Yavuz, bu mücadelenin başında istihbarat ve diğer ülkelerle işbirliğinin geldiğine dikkatçekti.

Yavuz, bunun sebebini IŞİD’in küresel bir örgüt olduğuna bağlayarak,“Küresel örgütlerle mücadele ediyorsanız küresel destek almalısınız.” diye konuştu.

Türkiye’nin Suriye politikasında iki önemli noktaya dikkat çeken Celâlettin Yavuz, bunlardan birincisinin sığınmacılar konusu olduğunu ve sığınmacılarınTürkiye’ye girişinin daha düzenli olabileceğini fakat o insanları sınırdan sokmama gibi bir keyfiyetimizin, insanlık dışı bir hareketimizin olamayacağını anlattı.

Yavuz, diğer noktayı Fırat Kalkanı Harekâtı olarak açıkladı ve Fırat Kalkanı Harekâtı’nın Suriye politikasında adeta tutunduğumuz can halatı olduğunu vurguladı. Fırat Kalkanı Harekâtı’nın iki önemli politik hedefinin olabileceğine dikkat çeken Yavuz, bunlardan ilkini “PYD, YPG’nin terör koridoru açmasının önüne geçilmesi” diğerini de “Fırat Kalkanı Harekâtı’nda ele geçirilen toprakların Suriye Türklerinin tapusu olması sebebiyle, bu toprakların Suriye Türkleri lehine korunabileceği” olarak açıkladı.