EDİTÖRDEN

26 Mart 2018 12:02 Prof. Dr.E. Semih YALÇIN
Okunma
733


EDİTÖRDEN

 

 

Değerli Devlet Okurları,

Ülkemiz çok kritik,tarihi günlerden geçmektedir. Dünya sisteminin Soğuk Savaş sonrası yeniden yapılanması sürecini olanca hızıyla yaşarken, bu köklü değişimin bütün artçı saldırıları ülkemize bir şekilde ulaşmaktadır. Siyasi, diplomatik, askeri,ekonomik pek çok bakımdan ülkemiz adeta bir sarmalın içine hapsedilmek istenmektedir. Elbette bu aşılacaktır.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti, binlerce yıllık geleneği ve tecrübesi ile süratle tek kutupluluktan çıkarak, çok kutuplu, bölgesel yeni dengelerin oluşmaya başladığı bu karmaşık ortamda yeniden bir Milli Mücadele ile karşı karşıya kalmıştır. Türk milletiiçin pek çok bakımdan “beka” sorunu üreten bu kaotik ortamdan kendi milli çıkarlarını gözeten güçlü politikalarla, devlet-millet birliği içinde çıkacaktır.

Durduğumuz yer, adeta bir nehir gibi süratle akan “tarihin öznesi mi olacağız”, yoksa her zaman olduğu gibi “tarihi yazan millet mi olacağız?” sorularına cevap aranılan yerdir. Elbette, tarih yapan millet olarak Türk milleti, milli birlik ve bütünlük içinde hem kendisi için hem de insanlık için yeni bir tarih yapacak ve onu da yazacaktır. Bu gücümüz vardır. Bazı çatlak sesler olsa da aydınlarımızda bu şuur oluşmaya başlamıştır.

Daha da önemlisi Türk milleti bu değişim rüzgârının farkındadır. İradesine ve devletine sahip çıkmaktadır. Türk milleti, bağımsız ve milli düşünebilen, bağımsız ve milli politika üretebilen, milletle arasına konulan bariyerleri kaldırmaya azmetmiş Türk milliyetçilerinin kendi geleceğini şekillendirmekte olduğunun da bilincindedir. Bu bilincin yeni bir tarih yapması ve yazması mukadderdir. Buna yürekten inanıyoruz.

Değerli Devlet Okurları,

Doğumunu 100. Yılında Başbuğ Alparslan Türkeş özellikle Ülkücü camia tarafından her yönüyle, ciddi akademik ve fikri toplantılarla, konferanslarla anılmaktadır. Devlet Dergisi olarak, geçen sayımızda arşivlenecek düzeyde bir “Alparslan Türkeş Özel Sayısı”nı sizlerle buluşturduk. O’nu ne kadar anlatsak azdır. Özellikle gençlerimizin Türkeş’in fikirlerini, siyasi mücadelelerini, kişiliğini öğrenmeleri çok büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle rahmetli Türkeş’i çeşitli yönleriyle sizlere tanıtmayı sürdürüyoruz. Çok değerli araştırmacılarımızın ve bilim adamlarımızın yazılarını zevkle okuyacağınızı umuyoruz.

Diğer yazarlarımızın ülkemizin ve dünyanın sorunları hakkında birbirinden güzel araştırmalarını sizlerle buluşturuyoruz. Kudüs’ten, Maraş’ta ve Kıbrıs’taki Türk Milli Mücadelesine kadar geniş bir yelpazede araştırmalar bu sayımızda yeralmaktadır.

Güzel, sağlıklı,huzurlu günlerde okumanızı diliyor, saygılar sunuyoruz.

 

 

Prof. Dr. E. Semih YALÇIN