MERHUM BAŞBUĞ ALPARSLAN TÜRKEŞ’İN ÖLÜMÜ VE DEFNEDİLİŞİ

30 Mayıs 2019 10:57 Saim KAYAALP
Okunma
835
MERHUM BAŞBUĞ ALPARSLAN TÜRKEŞİN ÖLÜMÜ VE DEFNEDİLİŞİ

Türklüğün bayrağı zirveye yükselten Türk siyasi hayatının büyük liderlerinden biri olan ve "Başbuğ" unvanlıyla anılan Milliyetçi Hareket Partisinin Kurucu Genel Başkanı Alparslan Türkeş, 4 Nisan 1997 Cuma günü Ankara’da Hakk’a yürüdü.
Türkeş, ilk evliliğini 1940 yılında, Muzaffer Hanım’la yaptı. Muzaffer Hanım 1974 yılında ölünce, arkasında 5 çocuk bıraktı. Ayzıt, Umay, Selcen, Sevenbilge ve Yıldırım Tuğrul. Alparslan Türkeş ikinci evliliğini 1976 yılında Seval Hanım’la gerçekleştirdi. Bu evlilikten de  Ayyüce ve Ahmet Kutalmış isminde 2 çocuğu oldu.
Geçirdiği bir kalp krizi sonucu 80 yaşında hayatını kaybeden Başbuğ Alparslan Türkeş, Cumhuriyet tarihinin 55 yılının önemli dönemeçlerine damgasını vurdu. Türkeş zorluklarla dolu yaşamını vatan ve millet hizmetine adadı ölümü Türkiye'de ve Türk dünyasında büyük üzüntü yarattı.
Ölümünden bir hafta önce Almanya'da sağlık kontrolünden geçen Türkeş, 3 Nisan Perşembe günü saat 23.00'te yurda döndü. 4 Nisan Cuma sabahı kara yolu ile Amasya'ya giden Alparslan Türkeş, burada Milliyetçi Hareket Partisinin il kongresine katıldı. Daha sonra Ankara'ya dönen Türkeş, akşam yakın dostu iş adamı Burhanettin Kaya'nın kızı Burçak Kaya'nın Hilton Oteli'ndeki nişan törenine katıldı. Türkeş’e Anavatan Partisi İstanbul Milletvekili Bülent Akarcalı da eşlik etti. Nişanda oğlu Tuğrul Türkeş ve Dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı ile aynı masayı paylaşan Türkeş, Burçak Kaya ve Özcan Hacıoğlu'nun yüzüklerini taktı. Yüzüklerini bağlandığı kurdeleyi bir süre kesmeyen Türkeş nişanlılara. "Şimdi bu kurdeleyi kesmeyeyim de hiç ayrılmayasınız." diye şaka yaptı.
Türkeş, nişan töreninden evine dönerken saat 22.30 sıralarında aniden rahatsızlandı. Yanında bulunanlara "Arabanın camını açın, daraldım." diyen Türkeş'in bu sırada yüzü sarardı ve nefesi sıkıştı. Bunun üzerine evinin yakınındaki Çankaya Hastanesine götürülen Türkeş'e buruda kalbi güçlendirici iğneler yapıldı, masaj ve şok tedavi uygulandı. Ancak bu müdahalelerin sonuç vermeyince Türkeş, Bayındır Tıp Merkezine götürüldü. Bu sırada yanında doktorlar ve oğlu Tuğrul Türkeş bulundu
Saat 23.15'te Bayındır Tıp Merkezi'ne ulaştırılan Türkeş'in kalbine, acil serviste masaj yapılırken, şok tedavi uygulandı. Bayındır Tıp Merkezi Acil Servis Nöbetçi Doktoru Sertaç Yıldırım, "Geldiğinde kalbi tamamen durmuştu, masaj ve şok tedavi uygulandı. Bir ara kalp yeniden çalışır gibi oldu. Sonuç alamayınca yoğun tedavi merkezine kaldırdık. Ama sonuç alamadık.” diye konuştu.
Türkeş'in ölümüyle ilgili haberlerin duyulması âdeta şok etkisi yaptı. Binlerce kişi Bayındır Tip Merkezi'nin çevresini doldururken, gazete ve televizyonların telefonları kilitlendi. Hastane önünde bekleyen kalabalıkla birlikte tüm Türkiye, Türkeş’in sağlık durumuyla ilgili net bir bilgiye sahip değildi, Türkeş’in sağlık durumuyla ilgili resmî açıklamanın gecenin geç saatlerine kadar yapılmaması, hastane önünde meraklı ve üzüntülü anlar yaşanmasına neden oldu. Hastaneye akın olması nedeniyle Tuğrul Türkeş, Ülkücüleri sakinleştirmeye çalıştı. Ancak Başbuğ'un sağlığından endişe tüm yüzlerde gözleniyordu.