“TEK MİLLET, İKİ DEVLET”

26 Eylül 2020 12:17
Okunma
518
“TEK MİLLET, İKİ DEVLET”

“TEK MİLLET, İKİ DEVLET”

Türkiye-Azerbaycan Ortak Tatbikatı Ermenistan'ı Korkuttu

EVİN GÖKTAŞ

Azerbaycan-Ermenistan hattında savaş çanları çalmaya devam ediyor. Azerbaycan-Ermenistan sınırında temmuz ayı başında çatışma çıktı. Çatışmanın adresi bu kez Dağlık Karabağ değil, kuzeydeki Tuvoz bölgesiydi.
Ermenistan'ın 12 Temmuz 2020 tarihinde yaptığı saldırılar üzerine hattın kuzeyinde iki ülke birbirine savaş ilan etti. Çatışmalarda aralarında bir tümgeneralin de bulunduğu 11 Azeri askeri ve bir sivil yaşamını yitirdi. Ermeni tarafında da onlarca subay ve asker öldürüldü.
Bunun üzerine Türkiye Cumhuriyeti Devleti, derhâl Azerbaycan'a desteğini açıkladı. Türkiye, kardeş ülke Azerbaycan'ın yanında yer alacağını açıkladı.
Bu arada Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri ortak tatbikat yapma kararı aldı. Türkiye, Azerbaycan'a daha önce yapılan askerî iş birliği anlaşmasına göre yıllık plana uygun olarak geniş kapsamlı askerî tatbikatlar yapmak üzere asker gönderdi.
Tatbikat öncesi Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığına bağlı birliklerin Azerbaycan ve Nahçıvan'a intikalleri sağlandı. TSK'ya ait T-129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri ile Sikorsky UH-60 BlackHawk genel maksat helikopteri de A400M nakliye uçağı ile Nahçıvan'a gönderildi. Türk ve Azerbaycan hava ve kara kuvvetleri, 29 Temmuz 2020 Çarşamba günü Azerbaycan'da geniş kapsamlı ortak askerî tatbikata başladı.
Azerbaycan ve Türkiye'nin tatbikatı âdeta gövde gösterisine dönüştü. Resmî Twitter hesaplarından paylaşılan görüntüler büyük ses getirdi. Hava Kuvvetleriyle başlayan tatbikatta iki ülkeden askerî uçak ve helikopterler yer aldı. Bakü, Nahçıvan, Gence, Kürdemir ve Yevlah'ta sürdürülen tatbikat 10 Ağustos 2020 Pazartesi günü sona erdi.
Kara Kuvvetlerinin tatbikatı ise Bakü ve Nahçıvan'da 1-5 Ağustos tarihleri arasında yapıldı. Tatbikatta çeşitli emirler icra edildi, zırhlı araçlar, top ve havanlardan temsilî düşman hedeflerine atışlar yapıldı.
Türk askeri, Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti'nin Sederek Sınır Kapısı’nda, Araz Nehri üzerindeki Ümit Köprüsü'nde törenle karşılandı. Törende İstiklal Marşı ve Azerbaycan millî marşı seslendirildi, bayrak değişimi yapıldı. Törenin ardından askerler Nahçıvan'daki askeri birliklere yerleştirildi.
Millî Savunma Bakanlığı (MSB), daha sonra sürekli olarak Türkiye ile Azerbaycan'ın ortak tatbikatında çekilen görüntüleri paylaştı.
MSB'nin Twitter hesabından yapılan paylaşımda, "Tek millet, iki devlet! Azerbaycan-Türkiye Fiilî Atışlı Ortak/Müşterek Tabur Görev Kuvveti Tatbikatı, Bakü/Azerbaycan ve Nahçıvan’da eş zamanlı olarak, Türkiye’den kara havacılık unsurlarının da katılımıyla devam ediyor." denildi.
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Türk ve Azerbaycan Hava ve Kara Kuvvetleri tarafından Azerbaycan'da gerçekleştirilen ortak askerî tatbikata ilişkin, Azerbaycan ile her koşulda, birlikte hareket etmeyi sürdüreceklerini bildirdi.
Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hikmet Hacıyev, Demirören Haber Ajansına verdiği röportajda, yapılacak geniş kapsamlı tatbikatı değerlendirdi. Hacıyev, "Tatbikat düşmanlara güçlü bir mesaj vermektedir. Tatbikat en iyi şekilde gerçekleşecek. Düşman hedeflerinin nasıl vurulduğunu bu tatbikattan anlayacağız. İki ülke ordusunun yardımlaşma örneğinin sergilendiği güçlü bir tatbikat olacak" ifadelerini kullandı.

ORTAK TATBİKAT ERMENİSTAN'I KORKUTTU
Ermenistan Savunma Bakanlığı Sözcüsü Şuşan Stepanyan, geçen hafta Rusya ile Ermenistan'ın ortak bölgesel hava savunma sistemi tatbikatı yaptığını belirtti.
Bu arada, Türkiye ile Azerbaycan'ın yaptığı ortak tatbikat, Ermenistan'ı korkuttu.
Azerbaycan ve Türkiye'nin ortak tatbikat yapma kararı sonrası paniğe kapılan Ermenistan'dan küstah bir açıklama yapıldı. Azerbaycan'a yönelik yaptığı alçak saldırılarını hiçe sayarak açıklama yapan Ermenistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Anna Nagdalyan, Türkiye-Azerbaycan ortak tatbikatı için "provokasyon" değerlendirmesinde bulundu.
Ermenistan Dışişlerinin sitesinden yazılı açıklama yapan Nagdalyan, Azerbaycan Savunma Bakanlığı'ndan duyurulan, Türk ve Azerbaycan Silahlı Kuvvetlerinin Azerbaycan'da gerçekleştireceği geniş kapsamlı ortak askerî tatbikattan rahatsızlığını dile getirdi.